Detki régészeti kiállítás

 

 

A község határában 1998 és 2002 között végzett régészeti ásatásoknak köszönhetően fontos helytörténeti források váltak ismertté a térség történetének a paleolitikumtól a honfoglalás koráig terjedő több százezer éves szakaszáról. A feltárások több mint 1400 régészeti objektum maradványait hozták felszínre: települések és temetők kerültek elő, melyek több korszak tekintetében is igen gazdag leletanyagot rejtettek. E kiállítás termeiben a legszebb tárgyak láthatók korszakonként.

 

Őskőkor

 

A térség legkorábbi régészeti emlékei 5-6000 000 évesek. Az őskor korai szakaszának végéről származó leletanyag néhány ősállat csontjából és egy háromszög alakú, retusált szélű kőeszközből áll. Az ásatás során begyűjtött tárgyak egy közeli vadásztáborra utalnak. Ekkoriban a homo erectus lakta ezt a vidéket. Ez az emberfaj népesítette be először Európa és Ázsia területét kb. 1 millió évvel ezelőtt. A homo erectusból több százezer éves folyamat során fejlődött ki a homo sapiens neanderthalensis. A neandervölgyi ember jó 250 000 évig uralta az európai kontinenst. Barlangi és nyíltszíni táborhelyeit régiónkban is megtalálták. A modern ember, a homo sapiens sapiens csak mintegy 30-40 000 évvel ezelőtt, a késői paleolitikum idején jelent meg térségünkben.

 

Újkőkor

 

Az ásatások sorén két kisebb településrész került elő a neolitikum időszakából, az ie. 6. évezred végéről. Cölöpépületek nyomait, hulladékgödröket és egy temetkezés maradványait tárták fel ebből a korszakból. A helyi neolitikus népesség döntően földművelő, állattartó tevékenységből tartotta fenn magát. Elsősorban a marha és a juh húsát fogyasztották, a vadászott állatok inkább csak kiegészítették az étrendet. A növények közül főként tönkebúzát és árpát termeltek. A korszakra jellemző antropomorf kerámiaszobrocskák a termékenység kultuszával hozhatók összefüggésbe.

 

Késői rézkor, korai bronzkor

 

Detk határában a rézkor embere is megtelepedett. Kis településéből néhány gödör maradt csupán az utókorra.

 

Késői bronzkor

 

Korai vaskor, Preszkíták

 

Szkíták

 

Kelták

 

Népvándorlás kora: Szarmaták, gepidák

Honfoglalás kora:

 


A XXI. Száza plébániája épül detken. 2005.11.06.

 

A XXI. Sz. igényeinek megfelelő egyházi épület fog létesülni településünkön, amelyre személyesen is áldását adta Dr. Seregély István egri érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Kar elnöke. Egy korszerű papi szállást, több fíliát is tartalmazó, faluképbe illő új épület emelnek a régi plébánia helyére. Várhatóan két év múlva készül el a Szent György plébánia hosszú évtizedekre meghatározza Detk és a környező települések lakosságának hitéletét, lelkipásztorok, hitoktatók kapnak benne helyet. A csaknem ötvenmillió forintos beruházást az egyházmegye, a falu, a hívek, valamit a Mátrai Erőmű Rt. Adományaiból finanszírozzuk.

 

Vendégház

 

Elkészült a Detk szélén található vendégház. Az épület impozáns megjelenése tetszetős, mint azt a mellékelt felvételek mutatják. A vendégház nagyszerűen szolgálja majd a falusi turizmust, hiszen településünk is beleesik a burútba. A 22 férőhelyes vendégház kiváló szálláslehetőséget biztosít majd az idelátogatóknak, de ezen kívűl kulturális és egyéb eseményeknek is otthont adhat. Egyszerűen, szépen berendezett szobák várják vendégeinket.

 

 

Konyha

 

A település konyhája lesz. Detk Község Önkormányzata megvásárolta a Termelő Szövetkezet konyháját és egykori éttermét. A jellegzetes épületet mutatja be felvételünk, amelyről az is kiderült, igencsak felújításra szorul kívül-belül. A tervek szerint a jövőben a település konyhája lesz itt és a felnőtt- és gyerekétkeztetést fogja ellátni. Ezen kívül a falusi turizmust is kiszolgálja majd a korszerűsített konyha és Detk hivatalos vendégeit lehet majd itt vendégül látni.

 

Szabadidő Park

 

A helyi Termelő Szövetkezettől megvásárolt 1-es tanya, ahol egy kis „Robinson Klub” szerű birodalmat szeretnénk kialakítani, sport- és lovascentrummal, automata tekepályával, szállodával, apartmanokkal.

 

 

Millenniumi Emlékpark

 

Dávid Ibolya avatta fel a Millenniumi Emlékparkot. Detken 2001. ápr. 28-án. A Mátra rengetegéből idehozott szikla-rajta az ércbe öntött történelmi, ill. a megcsonkított Magyarország kontúrjaival-, s a ki-, de el nem szakított nemzetiségeket szimbolizáló öt kopjafa mind-mind az ezeréves magyarságot jelképezi – mondta az emlékmű avató beszédében Dávid Ibolya.

 

Régészeti Múzeum Detken

 

2005. Szept. 3-án az 55. Bányásznapon ünnepélyes keretek közt adták át az állandó régészeti kiállítást. Az átadáson részt vett többek között Dr. Dávid Ibolya, a Magyar Köztársaság Országgyűlésének alelnöke, Pelle Sándor, Detk község polgármestere, Markus Kosma, a Mátrai Erőmű Rt. Igazgatóságának elnökhelyettese és Dr. Petercsák Tivadar a Heves Megyei Múzeum Szervezet igazgatója.

 

Cserkészcsapat

 

Tornacsarnok

 

Gáspár Géza

 

Tarnóca tánccsoport